Urząd Gminy Przasnysz

Kalednarium

«wrzesień 2018»
P W Ś C P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Najbliższe
Wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

inwestycje
odnośnik mapowy
Informacje o środowisku
zakładka LPR Gminy Przasnysz
przedsiębiorcy
logo GBP
Szkoły
zaq1
śmieci
GOPS
meteo
planowane wyłączenia prądu
strategia
cdqa
przetargi

Reklama

test

Nawigacja

  • Aktualności  |  

Treść strony

Wielkie święto ruchu strażackiego w naszej gminie (opis)

Majowe spotkanie strażaków w parafii Święte Miejsce w ramach IV Diecezjalnej Pielgrzymki Strażackiej było jednym z najważniejszych wydarzeń religijno-społecznych tego roku organizowanych z udziałem Gminy Przasnysz. 5 maja mogliśmy gościć u siebie około tysiąca druhów strażaków z diecezji płockiej, ale też innych diecezji położonych na terenie Mazowsza.

Wybór miejsca tegorocznej pielgrzymki strażackiej był dla Gminy Przasnysz wielkim wyróżnieniem. Dlatego też współgospodarz sobotniego wydarzenia, wójt Grażyna Wróblewska, dokładała wszelkich starań, by goście na jej terenie czuli się jak najlepiej. Tych ostatnich zaś przyjechało do Świętego Miejsca ponad 500. Wśród nich liczną grupę stanowili reprezentanci aż osiemdziesięciu jednostek strażackich dosłownie z całej diecezji płockiej, a także sąsiedniej diecezji łomżyńskiej. 

Na widowni nie zabrakło również przedstawicieli wielu środowisk samorządowych i rządowych. Na kościelnych błoniach przed kościołem parafialnym w Świętym Miejscu zjawili się m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, a także wiceprzewodnicząca sejmiku Wiesława Krawczyk; parlament RP reprezentowali senator Jan Maria Jackowski oraz posłanka Anna Cicholska; wojewoda mazowiecki oddelegował z kolei szefa ciechanowskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego Krzysztofa Bieńkowskiego. Licznie stawili się także samorządowcy powiatu przasnyskiego na czele ze starostą Zenonem Szczepankowskim, a także wójtami sąsiednich gmin.

Pielgrzymki strażackie zostały zainicjowane kilka lat temu w diecezji płockiej i zawsze odbywają się w sanktuariach maryjnych (w przeszłości m.in. w Oborach czy Popowie). W czasie tych uroczystości strażacy modlą się nawzajem za siebie oraz zawierzają swoje życie i służbę najlepszej z Matek.

Sobotnia uroczystość rozpoczęła się od krótkich prezentacji muzycznych w wykonaniu zespołu „Młode Kurpie” z Jednorożca oraz orkiestry OSP Stara Krępa. Następnie zgromadzone delegacje strażackie kierowane przez prezesa oddziału powiatowego ZOSP RP druha Bogdana Rzepczyńskiego wkroczyły na plac manewrowy, by przemaszerować wspólnie przed zebranymi gośćmi.

Najważniejszą częścią uroczystości była oczywiście msza święta sprawowana przez Jego Ekscelencję, Ks. Biskupa Mirosława Milewskiego. Bezpośrednio po niej natomiast odbyło się symboliczne święcenie samochodów bojowych, które pozyskały w ostatnim czasie jednostki OSP z gmin Przasnysz i Krasne. Uczynił to biskup Milewski w asyście ks. dra  Andrzeja Zakrzewskiego, diecezjalnego duszpasterza strażaków, oraz ks. dra Jarosława Kamińskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej. Swoje wyrazy uznania wyrazili także marszałek Adam Struzik oraz wójt Grażyna Wróblewska. Warto bowiem przypomnieć, że to staraniem Urzędu Gminy Przasnysz pod koniec 2017 roku udało się pozyskać samochody bojowe dla OSP Obrąb oraz OSP Bogate.

W podsumowaniu dla licznie zebranej braci strażackiej wystąpił zespół folklorystyczny z Krasnego, a po nim schola szkolno-parafialna św. Anny z Bogatego, a także trio muzyczne Nutki.

Warto też pamiętać, że całej uroczystości towarzyszyły dodatkowe wydarzenia. Przez cały dzień uczestnicy mogli zapoznawać się ze zbiorami wystaw plenerowych poświęconych odpowiednio historii życia kardynała Aleksandra Kakowskiego, a także dziejom poszczególnych jednostek OSP z gminy Przasnysz.  

Na zakończenie gościnna społeczność naszej gminy podjęła wszystkich przybyłych polową strawą, przygotowaną wspólnie przez następujące organizacje: Sołectwo Wielodróż, Klub Bartniak, Sołectwo Bogate z Klubem Seniora z Bogatego, a także koła gospodyń wiejskich z Gostkowa, Mchowa, Leszna i Karwacza.

Organizatorzy pragną podziękować OSP z Dobrzankowa, Gostkowa, Leszna, Zawadek, Mchowa, wspomnianym wyżej kołom gospodyń wiejskich i sołectwom oraz Szkole Podstawowej w Nowej Krępie. Szczególne podziękowania kierowane są w stronę prezesa OSP w Szli Jacka Szczapińskiego za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

« wstecz

Projekty Unijne

Godziny otwarcia

Urząd Gminy Przasnysz pracuje:

poniedziałek - godz. 9.00-17.00

od wtorku do piątku - godz. 8.00-16.00

Kontakt

URZĄD GMINY PRZASNYSZ

UL. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI 5
06-300 PRZASNYSZ
tel. (29) 752 27 09
       (29) 752 24 88
       (29) 752 27 36
       (29) 752 23 21
faks (29) 752 27 09 w. 44
Wszelkie prawa zastrzeżone dla UG Przasnysz
Do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.