Już niebawem Gmina Przasnysz weźmie udział w ogólnopolskim konkursie promocyjnym AGRO POLSKA, który rokrocznie jest organizowany przez Międzynarodowe Targi Rzeszowskie. Nominację do tego konkursu przyznał naszej gminie marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Wspomniana nominacja jest efektem starań władz samorządowych Gminy Przasnysz o wpisanie lokalnych potraw i produktów na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z naszego terenu zostały wpisane dwa takie produkty – marmolada z antonówek oraz czarnina z Mchowa. Oba też zostały zgłoszone do rywalizacji konkursowej.
AGRO POLSKA jest corocznym sprawdzianem stanu polskiej branży rolno-spożywczej; od wielu lat imprezie tej patronuje minister rolnictwa. Celem konkursu AGRO POLSKA jest promocja polskich firm produkujących żywność, a także wzmocnienie marki każdego przedsiębiorstwa mogącego się pochwalić tytułem zwycięzcy konkursu. Równie istotna jest promocja samych produktów, które są zgłaszane przez firmy produkcyjne lub samorządy.
Tym większa więc radość płynie z tego, że Gmina Przasnysz została doceniona na forum mazowieckim, czego potwierdzeniem jest nominacja otrzymana z rąk samego marszałka naszego województwa. Do konkursu nasz samorząd chce zgłosić oba wspomniane produkty znajdujące się na Liście Produktów Tradycyjnych ewidencjonowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Oczywiście sama nominacja nie oznacza, że wspomniane produkty otrzymają laur konkursowy i uzyskają tytuł produktu AGRO POLSKA 2015. Nawet jednak sama nominacja jest ogromnym wyróżnieniem w konkursie, który jest organizowany już po raz 23.
Decyzja o tym, które produkty i firmy zwyciężą w konkursie, zostanie ogłoszona w czerwcu tego roku. Jeśli werdykt jury będzie pomyślny, nasze produkty mają szansę zaistnieć na rynku krajowym i zagranicznym. Laureaci konkursu zyskują bowiem możliwość wzięcia udziału w Alpejsko-Karpackim Forum Współpracy organizowanym cyklicznie we wrześniu w Rzeszowie. Być może więc mchowska marmolada czy czarnina znajdą się wśród wąskiego grona znakomitych polskich specjałów, które jesienią będą prezentowane w stolicy polskiego Podkarpacia.
Od początku września trwa kolejna edycja projektu „Indywidualizacja nauczania w gminie Przasnysz”, w znacznej mierze finansowanego z funduszy unijnych. W październiku udało się podpisać już wszystkie umowy z osobami prowadzącymi dodatkowe zajęcia w szkołach, natomiast pod koniec listopada udało się dostarczyć do wszystkich placówek odpowiedni sprzęt dydaktyczny.
W ostatnim tygodniu listopada szkoły mogły więc już w pełnym wymiarze korzystać z dobrodziejstw programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wartość całego projektu, który potrwa do czerwca 2014 roku, jest wyliczona na niemal 150 tysięcy złotych. Z tej sumy aż 108 tysięcy złotych udało się pozyskać na kupno niezbędnych materiałów i pomocy naukowych. Pozostałe środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie zajęć dydaktycznych do czerwca przyszłego roku.
Projektem objęto łącznie 135 uczniów z klas I-III szkół podstawowych. Dzieci będą uczyć się m.in. na zajęciach pozwalających im zniwelować trudności w czytaniu i pisaniu, korzystać z zajęć logopedycznych, dodatkowych zajęć matematycznych, gimnastyki korekcyjnej, a także lekcji rozwijających zainteresowania naukami matematyczno-przyrodniczymi.
Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z pierwszych zajęć, które zorganizowano w szkołach w Mchowie i w Bogatem.
Urząd Gminy Przasnysz pracuje:
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00