„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – to powiedzenie Jana Zamoyskiego sprzed kilku wieków bardzo mocno wzięli sobie do serca pedagodzy z Zespołu Szkół w Bogatem. Aby więc nauczyć młodych ludzi sovir-vivre’u, przygotowali dla nich specjalny konkurs – o tytuł mistrza dobrych manier.
- Czasem denerwują nas nakazy i zakazy, ograniczają zasady i reguły. Ale spróbujmy bez nich żyć! Wyobraźmy sobie choćby jeden dzień, w którym wszystko jest dozwolone. Zapewne byłby to nasz najgorszy dzień – wyjaśniają nauczyciele z ZS w Bogatem powody zorganizowania takiego konkursu. – Żyjąc wśród ludzi, musimy przestrzegać praw i zwyczajów. Musimy nauczyć się respektować potrzeby otaczających nas osób, zawsze zachowywać się życzliwie, a przede wszystkim okazywać sobie wzajemny szacunek. Takie postępowanie przynosi same korzyści, toruje nam drogę do dobrego współżycia z innymi ludźmi. Dobre wychowanie, dobre maniery, nienaganne zachowanie w każdej sytuacji życiowej – to esencja savoir vivre'u.
Od pomysłu do realizacji był tylko jeden krok – tym bardziej że swój patronat honorowy zaproponowała wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska. Nie było więc przeszkód, by rozpocząć przygotowania do eliminacji szkolnych.
Finał całej zabawy wypadł tuż przed świętami wielkanocnymi. 31 marca w Bogatem spotkali się reprezentanci wszystkich gimnazjów z terenu gminy Przasnysz, by tu stanąć do rywalizacji powalczyć o tytuł mistrza dobrych manier.
Zadania, które przygotowano dla uczestników, dotyczyły m.in. zasad właściwego zachowania się przy stole, używania zwrotów grzecznościowych w sytuacjach codziennych i towarzyskich, wyrażania szacunku wobec innych czy tradycji obchodzenia urodzin oraz świąt. Dodatkowym utrudnieniem było to, że młodzież musiała także rozwiązać niektóre zadania po angielsku – przynajmniej te, które dotyczyły tradycji obchodzenia świąt w krajach anglojęzycznych.
Konkurs składał się łącznie z czterech etapów: układania puzzli złożonych z haseł dotyczących savoir-vivre'u, wskazania niewłaściwego zachowania aktorów w oglądanych scenkach rodzajowych, testu wiedzowego związanego z zachowaniem się w sytuacjach codziennych, a także zadania praktycznego – prawidłowego nakrycia stołu.
Ostatecznie najlepiej we wszystkich próbach poradziła sobie Wiktoria Matusiak reprezentująca gospodarza, czyli Zespół Szkół w Bogatem. Ona też wywalczyła pierwszy tytuł mistrza dobrych manier wśród młodzieży z gminy Przasnysz. Drugą lokatę zajęła Julita Gładkowska z Zespołu Szkół w Lesznie. Na najniższym stopniu podium uplasował się Przemysław Jaroszewski z Zespołu Szkół w Nowej Krępie.
Wszyscy jednak uczestnicy zyskali wiele cennej wiedzy, która zpewnością będzie procentować na przyszłość.
Urząd Gminy Przasnysz pracuje:
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00