Tuż przed długim weekendem czerwcowym w Zespole Szkół w Lesznie udało się zorganizować szkolny Dzień Dziecka. Jedną z jego atrakcji – dzięki uprzejmości OSP w Lesznie oraz przedstawicieli Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu – był pokaz gaszenia płonącego samochodu i udzielanie pierwszej pomocy osobom znajdującym się we wnętrzu pojazdu.
Dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum miały okazję praktycznej nauki zasad udzielania pierwszej pomocy na bazie sprzętu ze szkoły medycznej
w Przasnyszu. Uczniowie z Leszna poznali również historię miejscowej OSP, przedstawioną przez jej prezesa Dariusza Jankowskiego, a także mieli możliwość zapoznania się z wozami bojowymi, będącymi na wyposażeniu miejscowej straży pożarnej.
Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji towarzyszących – m.in. zabawy na trampolinie, wspólny mecz piłki nożnej, a także wieczorną dyskotekę. Panie z Rady Rodziców przygotowały poczęstunek, natomiast członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Lesznie upiekły pyszne ciasteczka dla wszystkich uczestników pikniku.
Dyrekcja Zespołu Szkół w Lesznie bardzo serdecznie dziękuje sponsorom szkolnej imprezy: piekarni „Dom Chleba” państwa Formelów z Leszna oraz firmie Sklep Mięsny państwa Zembrzuskich z Przasnysza.
Dobiega właśnie końca kolejna edycja projektu SZANSA realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Trwający 12 miesięcy projekt miał pomóc 17 mieszkańcom gminy Przasnysz w powrocie na rynek pracy.
To już kolejne takie przedsięwzięcie realizowane przez GOPS ze środków Unii Europejskiej. Pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (priorytet VII, działanie 7.1, poddziałanie 7.1.1 – rozwój i upowszechniania aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej) pozwoliły na wszechstronne przygotowanie 17 osób do nowych zawodów lub rozpoczęcia przez nich własnej działalności gospodarczej.
Uroczyste podsumowanie projektu miało miejsce 17 grudnia. Tego dnia wręczono certyfikaty wszystkim osobom, które ukończyły kursy i pomyślnie przeszły wszystkie testy. Elżbieta Urban, szefowa GOPS, długo wyliczała, co dzięki projektowi udało się zrealizować. Indywidualne poradnictwo podnoszące umiejętności społeczno-zawodowe, pomoc psychologa w działaniach społecznych, kursy doskonalące: prawa jazdy (9 osób) oraz obsługi komputera i kasy fiskalnej (8 osób), dofinansowanie edukacji indywidualnej, ale także spotkania integracyjne – to wszystko zrealizowano w ciągu całego roku trwania projektu.
Dodatkowo dla wszystkich uczestników przygotowano dwa moduły szkoleniowe. Najpierw wszyscy skorzystali z 4-dniowych warsztatów z zakresu poradnictwa prawnego. Dzięki temu kursanci otrzymali solidną porcję wiedzy o przepisach prawa pracy, działalności gospodarczej, ustaw finansowych itp. W drugiej kolejności przygotowano 3-dniowe warsztaty psychologiczne, które miały pomóc uczestnikom w przyszłych relacjach interpersonalnych – zarówno w pracy, jak i w życiu społecznym.
Projekt systemowy SZANSA:
Urząd Gminy Przasnysz pracuje:
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00