Gdyby pogoda była łaskawsza, impreza plenerowa przygotowana w Lesznie byłaby jedną z najciekawszych w ostatnich latach w gminie Przasnysz. Deszcz popsuł zabawę, ale i tak Piknik Średniowieczny w leszczyńskim parku podworskim trzeba zaliczyć do udanych.
Niedziela 26 czerwca miała być kolejnym etapem w obchodach Roku Sienkiewiczowskiego, który zaplanowały wspólnie Gmina Przasnysz i Mazowiecki Instytut Kultury. Tego dnia przygotowano szereg atrakcji w dawnym parku szlacheckim w Lesznie. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, gdyż w przeszłości Henryk Sienkiewicz kilkakrotnie przebywał tu na wakacjach u swojego szkolnego przyjaciela. Z pewnością więc wielki polski pisarz musiał przechadzać się alejkami parkowymi w Lesznie. Nie było więc lepszego miejsca na przygotowanie takich atrakcji.
Początek pikniku przebiegał pod znakiem prezentacji scenicznych i… deszczu. Zabawa musiała rozpocząć się z godzinnym opóźnieniem ze względu na dość mocne opady i trwającą burzę. W końcu jednak udało się zainaugorować obchody Roku Sienkiewicza na sposób piknikowy. Po powitaniu wszystkich przez wójt Grażynę Wróblewską rozpoczęły się bardzo ciekawe prezentacje sceniczne w wykonaniu uczniów wszystkich szkół z terenu gminy. Były one przeplatane występami aktora Arkadiusza Smoleńskiego, który czytał fragmenty Sienkiewiczowskich „Krzyżaków”. Na wszystkich wielkie wrażenie zrobiły występy dzieci z Zespołu Szkół w Bogatem, które przekazały w nowoczesny sposób całą treść tego utworu.
Później przyszedł czas na występy bractw rycerskich z Mrągowa i Nidzicy. Po nich zaprezentować miał się zespół pieśni i tańca z Ciechanowa, a następnie schola i orkiestra dęta z Bogatego; na finał planowano jeszcze teatr ognia z Makowa Mazowieckiego. Niestety – ze względu na pogodę nie udało się już zrealizować tych punktów programu. Na scenę zdążyli wejść tylko pieśniarze z Ciechanowa. Potem dominował już tylko wiatr, deszcz i burza. Wobec tego organizatorzy po godzinie 18.00 musieli zakończyć cały piknik.
Niemniej jednak pomysł na organizację zabawy chwycił. Było mnóstwo stoisk dla zwiedzających – w tym prezentujące średniowieczne rzemiosło. Bardzo przygotowały się koła gospodyń wiejskich, podobnie jak sami strażacy z OSP Leszno. Jego rozmach i bogactwo atrakcji, a także zainteresowanie widzów mogą wskazywać na to, że podobne imprezy mają przyszłość w tej społeczności.
Organizatorami pikniku była Gmina Przasnysz i Mazowiecki Instytut Kultury. Partnerami zostali: Gminna Biblioteka Publiczna im. J. Narzymskiego w Bogatem, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz, szkoły z terenu gminy Przasnysz, Ochotnicza Straż Pożarna z Leszna, Koła Gospodyń Wiejskich z Leszna, Krępy i Gostkowa, Klub Seniora z Bogatego.
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz rozpoczęło właśnie realizację projektu, który jest współfinansowany z budżetu gminnego. Zadanie pn. „Integracja mieszkańców Gminy Przasnysz poprzez cykl imprez rekreacyjno-kulturalnych” rozpoczęło się od uroczystości przygotowanej w miejscowości Kijewice.
Właśnie tutaj Stowarzyszenie przygotowało święcenie pól dla mieszkańców trzech wsi należących do gminy – Kijewic, Mirowa i Trzcianki. Uroczystość udało się zrealizować dzięki współpracy z radnym powiatowym Piotrem Marchlińskim, radnym Gminy Przasnysz Marianem Boberem oraz sołtysem wsi Kijewice Zenonem Osowskim.
W uroczystości zaplanowanej na 28 czerwca wzięło udział wielu mieszkańców gminy, zwłaszcza osób z trzech wspomnianych miejscowości. Choć trzeba przyznać, że gości pojawiło się znacznie więcej. Najważniejszymi postaciami obecnymi na uroczystościach byli Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska oraz Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski.
Opisywane wydarzenie zaczęło się od uroczystego objazdu i poświęcenia pól, tak jak to się działo przez całe dekady. Aby wszystko wyglądało bardziej dostojnie, zaproszeni goście objeżdżali pola bryczkami zaprzężonymi w parę koni.
Następnie została odprawiona msza święta w intencji tegorocznych zbiorów i samych rolników. Bezpośrednio po niej ksiądz proboszcz poświęcił świetlicę wiejską w Kijewicach, którą udało się zmodernizować dzięki zaangażowaniu gminy. Oficjalnie wstęgę przecinali włodarze, na czele z wójt Grażyną Wróblewską i starostą Zenonem Szczepankowskim. Na uczestników spotkania czekał także poczęstunek, oraz konkursy i zabawy.
Uroczystość była doskonałą okazją do zacieśnienia więzów między członkami lokalnej społeczności. I trzeba przyznać, że mieszkańcy Kijewic zdążyli się zintegrować, zanim jeszcze nadciągnęła wielka nawałnica - ta sama, która zniweczyła organizację Dni Przasnysza.
Święcenie pól jest częścią całego projektu finansowanego przez Gminę Przasnysz w ramach dofinansowania zadań publicznych organizacji pozarządowych. Wartość dofinansowania projektu wyniosła 10 tysięcy złotych.
Urząd Gminy Przasnysz pracuje:
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00