Kto jeszcze pamięta, jak wyglądała kilka lat temu świetlica wiejska w Dobrzankowie, ten może się mocno zdziwić. Wyremontowany obiekt zupełnie bowiem nie przypomina starej remizy, która nie zachęcała do integracji społecznej. Dzięki środkom z Unii obiekt wypiękniał i zapewne przyspieszy rozwój tutejszych wspólnot.
Remont świetlicy zakończył się tuż przed świętami wielkanocnymi. Operacja została dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. Wartą ponad 225 tysięcy złotych inwestycję w niemal 50 procentach pokryto ze środków unijnych.
Projekt o nazwie: „Modernizacja miejsca spotkań społeczności lokalnej w Dobrzankowie – etap II” przewidywał nie tylko remont wnętrza i elewacji budynku świetlicy, lecz także jego wyposażenie kuchenne i sanitarne. Dzięki temu udało się kupić m.in. lodówkę, kuchenkę gazową, stoły i krzesła. Dodatkowo przed samą świetlicą pojawiły się wygodne ławki, które z pewnością przydadzą się w trakcie wakacyjnych spotkań miejscowej społeczności.
Całkowita wartość wykonanych robót wyniosła 226 730,67 zł. Wysokość dotacji wyniosła 105 902,00 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 313, 322, 323 „Odnowa i rozwój wsi” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, poziom dofinansowania wynosi 75% kosztów kwalifikowalnych.
Oto obecny wygląd świetlicy w Dobrzankowie:
W ostatnim tygodniu listopada Zespół Szkół w Bogatem przeżywał prawdziwy najazd gości. W szkolne mury zawitała m.in. Teresa Kaczorowska, znawczyni dziejów Józefa Narzymskiego, ostatniego właściciela majątku Bogate w XIX wieku, a także grupa organizatorów konkursu literacko-plastycznego z PCK.
Teresa Kaczorowska, choć na stałe mieszka w Ciechanowie, ostatnio często gości w Bogatem. Dzieje się tak dlatego, że gmina Przasnysz od pewnego czasu przywraca do zbiorowej pamięci postać Józefa Narzymskiego – utalentowanego literata i gorącego patrioty, członka Rządu Narodowego z okresu powstania styczniowego. Sama pani Teresa natomiast jest badaczką literatury i od dłuższego już czasu pochyla się nad tą mało jeszcze znaną postacią. Stąd też mogła opowiedzieć młodzieży gimnazjalnej wiele ciekawych historii związanych z nowym patronem Gminnej Biblioteki Publicznej.
Tego samego dnia w szkole odbył się konkurs literacko-plastyczny „Opowiadania ze znakiem zapytania”, z udziałem przedstawicieli Polskiego Czerwonego Krzyża, stacji Sanepidu, wydziału oświaty przasnyskiego starostwa i Koła Miłośników Sztuki TARAS.
Obecni na spotkaniu reprezentanci rozmaitych instytucji zachęcali uczniów do wzięcia udziału w konkursie na temat profilaktyki ochrony zdrowia i pracy służby zdrowia, higieny życia i zagrożeń płynących z niewłaściwego zachowania i nieodpowiedniego zażywania środków farmakologicznych przez dzieci.
Oto kilka fotografii ze szkolnych uroczystości.
Urząd Gminy Przasnysz pracuje:
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00