Urząd Gminy Przasnysz

Kalednarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Najbliższe
Wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

inwestycje
odnośnik mapowy
odsyłacz Facebook
szczepienia
Informacje o środowisku
zakładka LPR Gminy Przasnysz
ekonomia społeczna i solidarna
pomoc stypendialna
FDS
dodatkowy banner projektowy
opłaty za wodę
logo GBP
Szkoły
zaq1
śmieci
GOPS
meteo
planowane wyłączenia prądu
strategia
cdqa

Reklama

OZE

Nawigacja

 • Aktualności  |  

Treść strony

Gmina Przasnysz liderem w kraju!

Rzadko kiedy gminy z Mazowsza mogą liczyć na takie wyróżnienia. Dlatego tym większa radość może płynąć z faktu, że to właśnie Gmina Przasnysz wygrała ranking „Gospodarny Samorząd” w kategorii gmin wiejskich. Nagrodę odebrała wójt Grażyna Wróblewska podczas międzynarodowego forum gospodarczego, które odbywało się w Krynicy.

To największy sukces przasnyskiego samorządu wiejskiego w ostatnich latach, jeśli chodzi o ocenę dorobku społeczno-ekonomicznego przez instytucje zewnętrzne. I najbardziej prestiżowy. Gmina Przasnysz znalazła się w doborowym gronie innych samorządów, które zostały nagrodzone w rankingu prowadzonym przez niezależne Centrum Gospodarcze Mikołaja Kopernika. Wśród miast zwyciężył Gdańsk, zaś wśród gmin wiejsko-miejskich – Stalowa Wola.

Gala wręczenia nagród odbyła się przy okazji międzynarodowego forum ekonomicznego, które od lat odbywa się w Krynicy. Wspomnianą galę zaplanowano 7 września, na podsumowanie trzydniowego forum, podczas którego spotykali się politycy, przedsiębiorcy, fachowcy z dziedziny ekonomii oraz liderzy organizacji społecznych. Dość powiedzieć, że to samo forum otwierał prezydent Andrzej Duda, zaś specjalną nagrodę otrzymała premier Beata Szydło.

Nagroda „Gospodarny Samorząd” jest wyróżnieniem niemającym charakteru typowego konkursu, do którego trzeba się zgłaszać czy uiszczać opłaty za udział w ocenie. Ranking ten został opracowany przez Centrum Gospodarcze Mikołaja Kopernika, które wzięło pod uwagę wszystkie samorządy w kraju i oceniało ich efektywność w wielu dziedzinach na podstawie dostępnych wskaźników. Pracownicy Centrum najpierw oceniali samorządy wyłącznie na podstawie składanych sprawozdań, m.in. do Ministerstwa Finansów. Dopiero najlepsze z nich zostały zaproszone do drugiego etapu rankingu - na który składała się m.in. specjalna ankieta przygotowana przez ekspertów Centrum.

Aby znaleźć się w finałowej grupie samorządów, należało pochwalić się doskonałymi wynikami finansowymi. Oceniane były m.in.: dochody własne do dochodów ogółem, dochody własne na mieszkańca, nadwyżkę bieżącą do wydatków bieżących, inwestycje do dochodów, zadłużenie do dochodów, wpływy z PIT i CIT, wpływy z podatku od nieruchomości, wydatki na transport i gospodarkę mieszkaniową.

Pełną metodologię rankingu można znaleźć na stronach Centrum Gospodarczego Mikołaja Kopernika. Warto nadmienić także, że nad całością układania rankingu czuwała Kapituła Konkursowa, w której zasiadali m.in.:

 • Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu
 • Rudolf Borusiewicz – Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich
 • Andrzej J. Chochół – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
 • Teresa Czerwińska – podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
 • Andrzej Porawski – Dyrektor Biura Związku Miast Polskich
 • Marek Rocki – Rektor Szkoły Głównej Handlowej
 • Paweł Tomczak – Dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich

To właśnie stanowiło podstawę ułożenia ostatecznej klasyfikacji. I jest dowodem na to, że nasza gmina okazała się najlepsza dzięki obiektywnym wskaźnikom, a nie subiektywnym ocenom. Jest to zarazem najlepszy dowód na sprawność przasnyskiego samorządu w zarządzaniu majątkiem gminnym i wykorzystywaniem szans płynących ze strony Unii Europejskiej.

Wójt Grażyna Wróblewska, która osobiście odbierała nagrodę w Krynicy, nie kryje dumy z powodu takiego osiągnięcia. Jak jednak już wielokrotnie podkreślała, wyróżnienie to jest sukcesem wspólnym: tak jej samej, jak i kadry Urzędu Gminy oraz instytucji współpracujących z gminą. Pani wójt podkreślała także dobrą współpracę z innymi samorządami gminnymi czy powiatowymi. To właśnie z Powiatem Przasnyskim udało się utworzyć strefę gospodarczą w Sierakowie, która ma służyć mieszkańcom całego regionu. Warto jednak dodać, że nie tylko to było brane pod uwagę w ustalaniu wyników rankingu i to całokształt działań władz Gminy Przasnysz pozwolił osiągnąć taki sukces.

Z otrzymanego wyróżnienia cieszą się także pracownicy Urzędu Gminy - mogą oni czuć się dumni, że pracują w najlepszym samorządzie wiejskim w całej Polsce. I przyłączają się do gratulacji składanych na ręce swojej przełożonej – kierującej najbardziej gospodarnym samorządem wiejskim kraju!

« wstecz

Projekty Unijne

Godziny otwarcia

Urząd Gminy Przasnysz pracuje:

od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00

Kontakt

URZĄD GMINY PRZASNYSZ

UL. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI 5
06-300 PRZASNYSZ
tel. (29) 752 27 09
 
 • Sekretariat
  (29) 751 21 31
 • Skarbnik
  (29) 751 21 42
 • Sekretarz
  (29) 751 21 35
 • Referat Obsługi Oświaty
  (29) 751 21 33
 • Ewidencja ludności i dowody osobiste 
  (29) 751 21 34
 • Inwestycje
  (29) 751 21 36
 • Zamówienia publiczne i gospodarka odpadami
  (29) 751 21 37
 • Gospodarka komunalna (woda i ścieki)
  (29) 751 21 38
 • Gospodarka przestrzenna (drogi)
  (29) 751 21 41
 • Podatki
  (29) 751 21 43
 • Fax
  (29) 751 21 44
Wszelkie prawa zastrzeżone dla UG Przasnysz
Do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.