Urząd Gminy Przasnysz

Kalednarium

«grudzień 2018»
P W Ś C P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Najbliższe
Wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

inwestycje
odnośnik mapowy
opłaty za wodę
Informacje o środowisku
zakładka LPR Gminy Przasnysz
przedsiębiorcy
logo GBP
Szkoły
zaq1
śmieci
GOPS
meteo
planowane wyłączenia prądu
strategia
cdqa
przetargi

Reklama

test

Nawigacja

  • Aktualności  |  

Treść strony

Doroczne Święto Plonów już za nami

Ostatni weekend sierpnia w Gminie Przasnysz może kojarzyć się tylko z jednym: Dożynkami Powiatowo-Gminnymi, organizowanymi wspólnie ze Starostwem Powiatowym. I tym razem nie mogło być inaczej – oba samorządy zaprosiły do wspólnego świętowania do Bogatego.

Dożynki są imprezą, która integruje różne środowiska i samorządy. Niewątpliwie największą rolę odgrywają w nich jednak dwa podmioty: Gmina Przasnysz i Powiat Przasnyski. I reprezentanci tych samorządów byli de facto gospodarzami uroczystości, którą zaplanowano na niedzielę 26 sierpnia. Przybyłych gości witali tradycyjnie wójt Grażyna Wróblewska i starosta Zenon Szczepankowski.

Tym razem jednak wyjątkowo musieli to uczynić pod dachem. Ze względu  na pogodę, która tym razem nieco pokrzyżowała plany organizatorów, pierwsza część dożynek odbyła się w sali gimnastycznej działającej przy Szkole Podstawowej w Bogatem. Tu także odbyła się dziękczynna msza święta, którą odprawił ks. Cezary Olzacki, proboszcz parafii Bogate. Kazanie wygłosił ks. kanonik Tadeusz Różański.

Oprawę mszy dożynkowej zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Bogatego oraz schola Św. Anny. Zaraz po zakończeniu mszy w specjalny sposób zostali uhonorowani rolnicy seniorzy z gminy Przasnysz, którym wręczono symboliczne bochny chleba.

Także pod dachem odbyły się ważne prezentacje i podziękowania dla najlepszych rolników z gminy. Oficjalnymi starostami dożynek zostali Państwo Bogusława i Jacek Zembrzuscy z gminy Krasne (jako starostowie powiatowi), a także Państwo Henryka i Ryszard Rostkowcy ze wsi Janin (jako starostowie gminni).

Specjalne wyróżnienia z gminy Przasnysz otrzymały dwa małżeństwa prowadzące działalność rolniczą. Byli to:

  1. państwo Mirosława i Roman Ślascy z Dobrzankowa, którzy gospodarują obecnie na 124 ha i specjalizują się w hodowli trzody chlewnej w cyklu otwartym. W ciągu roku sprzedawanych jest 5 tys. tuczników. Pan Roman Ślaski prowadzi również usługi dla rolnictwa pn. „MIROL”, jest także Prezesem Spółdzielni Hodowców „ROL-TUCZ”
  2. państwo Anna i Mariusz Waszkowscy z Bogatego, którzy prowadzą 40-hektarowe gospodarstwo, w którym uprawiają: rzepak (na areale 7 ha – uzyskiwany plon to 4,5 t/ ha), pszenicę (na 20 ha – średni plon to 8t/ha) i kukurydzę na ziarno (12 ha o wydajności 14t/ha). Cała produkcja roślinna przeznaczona jest na sprzedaż. Gospodarstwo specjalizuje się również w hodowli trzody chlewnej w cyklu otwartym, posiada 800 miejsc tuczowych.

Od kilku lat dożynki stają się okazją do podziękowań dla najlepszych absolwentów gimnazjów z terenu gminy Przasnysz. Nie inaczej było także w tym roku. Specjalne nagrody otrzymali:

  1. Krystian Kościug z gimnazjum w Bogatem, który uzyskał średnią na koniec szkoły 5,30, a z egzaminu gimnazjalnego otrzymał 97% z egzaminu z historii i WOS-u; w trakcie nauki Krystian został m.in. finalistą konkursu diecezjalnego o św. St. Kostce, a także finalistą wojewódzkiego konkursu historycznego;
  2. Dominika Modelska z gimnazjum w Lesznie, która uzyskała średnią 5,06, a z egzaminu gimnazjalnego z języka rosyjskiego uzyskała wynik 100%; Dominika uzyskiwała także wyróżniające się wyniki w rywalizacji sportowej;
  3. Mateusz Ossowski z gimnazjum w Nowej Krępie, który na koniec nauki w gimnazjum uzyskał średnią 5,22, a z egzaminu gimnazjalnego uzyskał 97% z matematyki; jest on ponadto m.in. laureatem konkursu fizycznego Olimpus.

Wszyscy uczniowie zostali wyróżnieni przez wójt Grażynę Wróblewską, a także przez dyrektorów poszczególnych szkół gminnych.

Po części oficjalnej zgromadzeni mogli korzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów – nie tylko zresztą scenicznych. Finałem dożynek był występ znanej grupy muzycznej Weekend, która zagrała ponadgodzinny koncert dla licznej publiki, która ściągnęła do Bogatego zwabiona blaskiem gwiazdy muzyki disco polo.

« wstecz

Projekty Unijne

Godziny otwarcia

Urząd Gminy Przasnysz pracuje:

poniedziałek - godz. 9.00-17.00

od wtorku do piątku - godz. 8.00-16.00

Kontakt

URZĄD GMINY PRZASNYSZ

UL. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI 5
06-300 PRZASNYSZ
tel. (29) 752 27 09
       (29) 752 24 88
       (29) 752 27 36
       (29) 752 23 21
faks (29) 752 27 09 w. 44
Wszelkie prawa zastrzeżone dla UG Przasnysz
Do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.