Projekt „Stolica Kultury Mazowsza” właśnie się rozpoczął. Pierwsza uroczystość z całego kalendarza imprez, które są zaplanowane w tym roku w powiecie przasnyskim, odbyła się na terenie naszej gminy! W niedzielę, 2 marca, w sali sportowej Zespołu Szkół w Lesznie zorganizowano XXXIII Mazowieckie Zapusty.
Impreza ta od wielu lat jest organizowana przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, które chce kultywować niknące tradycje i obrzędy mazowieckich wsi. W tym roku udało się sprzęgnąć to wydarzenie z projektem „Stolicy Kulturalnej Mazowsza” – tytuł ten bowiem w 2014 roku przypadł powiatowi przasnyskiemu. Stąd i ranga całego wydarzenia była jeszcze większa.
Gospodarzem tegorocznych Zapustów została Gmina Przasnysz, a dokładniej – społeczność jednej z wsi należących do naszej gminy. To wójt Grażynie Wróblewskiej przypadł więc zaszczyt pełnić honory gospodyni i przyjmować wszystkich gości, których łącznie pojawiło się w Lesznie ponad pół tysiąca!
Zabawa zapustna trwała od samego południa do wieczora. Wszystko zaczęło się od barwnego korowodu, który przeszedł ulicami Leszna, wywołując przy tym ogromne zainteresowanie samych mieszkańców wsi. Następnie wszystkie zespoły, które zgłosiły się do udziału w imprezie, odwiedziły wybrane gospodarstwa. Tam, zgodnie z dawnym zwyczajem, odegrano krótkie scenki inspirowane historiami biblijnymi i ludowymi. Oczywiście w zamian za symboliczny grosik lub co nieco do jedzenia. Co istotne, każdy zespół miał „własną” zagrodę, w której mógł przedstawić to, co przygotował na zapusty.
Od godziny 14.00 natomiast trwał w samej szkole istny korowód zapustny. Łącznie na scenie zaprezentowało się aż siedemnaście zespołów, które kolejno przedstawiały swoje minispektakle. Publika jednak nie miała się czasu nudzić – tematyka zapustna była niemal za każdym razem ujęta od innej strony, nie było więc mowy o powtarzalności.
Ostatni zespół zszedł ze sceny po godzinie 19.00. Mimo to sala nadal była pełna, co świadczy o dużym zainteresowaniu całą imprezą. Śmiechu było przy tym co niemiara. Sama wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska żartowała, że dzięki zapustom wie już, co ją czeka w przyszłości, gdyż w trakcie zabawy powróżyła jej Cyganka z jednej z grup. Mało tego, z samorządowych sekretów chciał ją wyspowiadać… ksiądz odgrywający ważną rolę w jednym z tzw. bakusów (zespołów zapustnych).
Główny ciężar organizacyjny wziął na siebie samorząd gminy Przasnysz. Jednak bez pomocy miejscowej społeczności trudno byłoby o tak doskonałe zorganizowane zabawy. Dlatego wójt Grażyna Wróblewska serdecznie dziękuje:
W imprezie wzięły udział zespoły z Bartnik, Bogatego, Skurpii („Echo”), Jabłonowo, Jednorożca („Jutrzenka”, „Kalina” i „Kurpie”), Janowa, Karniewa, Kozichbród, Krasnego, Krzynowłogi Małej („Krzyniacy”), Leszna, Makowa Maz. („Makowianka”), Podkrajewa, Szapska oraz Szelkowa.
Alicja Sadowska, uczennica drugiej klasy gimnazjum z Lesznie, wygrała w swojej kategorii wiekowej konkurs „Smak ekologicznej żywności”, organizowany cyklicznie przez Urząd Marszałkowski w Warszawie. Z kolei Natalia Krzykowska ze szkoły podstawowej w Obrębie była trzecia wśród uczniów klas IV-VI.
Wywalczenie miejsc na podium w takim konkursie nie było sprawą łatwą, ponieważ rywalizowali tu uczniowie z całego województwa. Konkurs jest dwustopniowy i trwa w sumie kilka miesięcy. Tym większe więc należą się słowa uznania naszym reprezentantkom.
W finale, który odbył się 12 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie, uczestnicy mieli do rozwiązania test złożony z 33 pytań (w tym trzech opisowych). O ostatecznej kolejności miejsc decydowało jury, które oceniało m.in. trafność zredagowanych odpowiedzi.
W finałowych zmaganiach uczniowie z gminy Przasnysz błysnęli wiedzą i umiejętnościami. Alicja Sadowska nie miała sobie równych w gronie gimnazjalistów, Natalia Krzykowska (klasa V SP) była zaś trzecia w swojej kategorii wiekowej. Obie też otrzymały, oprócz pamiątkowych dyplomów, cenne nagrody rzeczowe.
Pierwszą z uczennic przygotowywała do konkursu pani Irena Dąbrowska, drugą natomiast – pani Jadwiga Rudowska. Zarówno laureatkom, jak i ich opiekunkom serdecznie gratulujemy.
Urząd Gminy Przasnysz pracuje:
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00